תפריט נגישות א+ א א-

מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגור
הנהלת המרכז
הנהלת המרכז
סגן דקאן
סגן דקאן
תוכנית תלפיות
תוכנית תלפיות
המרכז הארצי לסימולציה רפואית
המרכז הארצי לסימולציה רפואית
פרויקט ח''ץ
פרויקט ח''ץ
Sheba International
Sheba International
סטאז'
סטאז'
נתונים על המרכז הרפואי שיבא - Facts & Figures
נתונים על המרכז הרפואי שיבא - Facts & Figures
סיפרייה רפואית
סיפרייה רפואית
דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור m) דלג לצור קשר (מקש קיצור 2) דלג למפת האתר (מקש קיצור 3)

מרפאה מטבולית למחלות עצם ומינרלים

 

טלפון: 5305470 - 03

פקס: 5305479 - 03

 

 

 

 

מיקום 

קומה 2, מרכז לאנדוקרינולוגיה, סכרת והשמנת יתר בסמוך לחניון המרכזי ,המרכז הרפואי שיבא, תל השומר,

המרפאה עוסקת באבחון ובטפול של מחלות מטבוליות של משק העצם והמינרלים במבוגרים: אוסטאופורוזיס ראשונית ומשנית, מחלות היפרתירואיד, מחלת PAGET , אוסטאומלציות, FIBROUS DYSPLASIA ותסמונות עצם נדירות אחרות, אבני כליה, GOUT ועוד. מנהלת השרות: ד"ר איריס ורד , מומחית לרפואה פנימית ואנדוקרינולוגיה. אוסטאופורוזיס היא מחלת שלד המתאפיינת בשינויים כמותיים ואיכותיים בעצמות, הגורמים  להחלשתן, כתוצאה מכך מוגבר הסיכון לשברים. המחלה שכיחה בנשים לאחר גיל המעבר ואחת  מכל שלוש נשים מעל גיל 50 עלולה לסבול משבר בעצם כתוצאה מהמחלה.

 

אוסטאופורוזיס עלולה להופיע בכל גיל, בנשים ובגברים, כתוצאה ממחלות ותרופות שונות העלולות  לפגוע בעצם, ולעיתים ללא סיבה ברורה. השברים הקשים הצפויים במחלה הם בעיקר שברי חוליות  עמוד השדרה ושברי צוואר הירך. שברים אלה עלולים לקרות כתוצאה מחבלה קלה מאד או אף ללא חבלה ברורה כלשהי. שברים בחוליות עלולים לגרום לכאבי גב זמניים או קבועים, להתכופפות הגב, לאיבוד גובה, להפרעות נשימה, ללחץ על אברי הבטן ולקושי בתפקוד היום-יומי.

שברי צוואר הירך עלולים לגרום לנכות ואף לתמותה. כ- 15% מכלל הנשים לאחר גיל 50 עלולות  לשבור את צוואר הירך במהלך החיים. בארץ מתרחשים כ- 5000 שברי ירך בשנה כתוצאה מאוסטאופורוזיס.

צפיפות העצם 

צפיפות העצם היא המדד העיקרי לחוזק העצם. ככל שצפיפות העצם נמוכה יותר, כך הסיכון לשברים רב יותר. צפיפות העצם מתפתחת בתקופת הצמיחה ומגיעה לשיא בגילאים 20-25 .הצפיפות יורדת עם הגיל ותהליך הירידה מושפע מגורמים שונים ובהם תורשה, תזונה, מידת  הפעילות הגופנית, עישון, מחלות ותרופות שונות. בדיקת צפיפות העצם היא מדידה לא-פולשנית של חוזק העצם. תוצאה נמוכה של צפיפות העצם מצביעה על סיכון מוגבר לשברים.

כיצד מתבצעת הבדיקה

הנבדק/ת עובר/ת סריקה על ידי מכשיר ממוחשב. הבדיקה אינה כרוכה באי - נוחות ואינה דורשת  הזרקת חומרים. הסריקה נעשית בעזרת מכשור רנטגן מתקדם עם מינון קרינה נמוך מאד שאינו מזיק.
חשוב לבדוק את צפיפות העצם באותם חלקים של השלד הצפויים לשברים במצבי חוסר סידן,  כלומר את עמוד השדרה ואת הירכיים, אך ניתן לבדוק גם עצמות נוספות במידת הצורך.

מתי יש להיבדק

  • בדיקת צפיפות העצם נחוצה כאשר יש חשש לדלדול של העצם "בריחת סידן".
  • קיימות כמה התוויות רפואיות לבדיקה, שחלקן בלבד מכוסה על ידי "סל הבריאות".

למי כדאי להיבדק

הבדיקה מומלצת לנשים בגיל 65 ומעלה ולנשים לאחר הפסקת המחזור שיש להן גורם סיכון נוסף  כמו שבר שלא כתוצאה מחבלה משמעותית, הפסקת מחזור לפני גיל 54, שבר צוואר הירך או שבר  אוסטאופורוטי אחר בבן משפחה קרוב, משקל מתחת ל- 50 ק"ג, עישון, נטייה לנפילות,  צריכת סידן נמוכה הימנעות ממוצרי חלב ופעילות גופנית ירודה. הבדיקה מוצעת לנשים ולגברים בכל גיל הסובלים ממחלות או מצבים כרוניים הפוגעים בעצם או המשתמשים בתרופות הגורמות לדלדול עצם למשל סטרואידים קורטיזון או קומדין.

שיטת הבדיקה

הבדיקה מתבצעת בשיטת DXA שהיא השיטה המדויקת ביותר לבדיקה ישירה של צפיפות העצם  בעמוד השדרה ובירכיים. זו השיטה היחידה כיום המאפשרת לאבחן אוסטאופורוזיס על סמך  הקריטריונים המקובלים על ארגון הבריאות העולמי )OHW(. אבחון בשיטה זו מקנה זכות  למימון הטיפול במחלה מ"סל הבריאות" לפי גיל וחומרת המחלה. בשיטה זו ניתן לא רק לאבחן,  אלא גם לעקוב אחר שינויים בצפיפות העצם.

המיכשור

הבדיקה במרכז הרפואי "שיבא" מתבצעת במכשיר PRODIGY . שהוא הדגם החדיש ביותר של חברת LUNAR . מכשיר מתקדם זה מאפשר מדידה מהירה בו-זמנית של שתי הירכיים וכך  ניתן להגיע לאבחון מלא יותר של הסיכון לשברים.

הצוות

הבדיקה נעשית ע"י טכנאי רנטגן מוסמכים שעברו הכשרה מיוחדת לביצוע הבדיקה ברמת הדיוק הגבוהה ביותר הדרושה לשם איבחון ראשוני ומעקב. פענוח הבדיקה נעשה ע"י רופאים  אנדוקרינולוגים בעלי התמחות מיוחדת בתחום מחלות העצם המטבוליות ואוסטאופורוזיס בפרט.
לרשות הנבדקים עומדות ב"שיבא" מרפאות בעלות מודעות והתמחות מיוחדת בנושאי אוסטאופורוזיס וגיל המעבר, לצורך המשך טיפול ומעקב.

שרותי המרפאה

במסגרת המרפאה ניתנים יעוץ רפואי על ידי צוות רופאי המכון האנדוקריני, יעוץ תזונה ע"י דיאטניות מוסמכות וטיפולים תוך- ורידיים בביספוספונטים ללא צורך באשפוז. המרפאה הינה חלק ממכלול שירותי המכון האנדוקריני.

פרויקטים מחקריים

במסגרת השרות מבוצעים מחקרים קליניים בתחום הטיפול התרופתי באוסטאופורוזיס, מחקרים בסיסיים בתחומי הגנטיקה וחקר סמנים חדשים של משק העצם ומחקרים בתחום החברתי, ובהם חקר עמדות וידע של חולים ורופאים על מחלת האוסטאופורוזיס והשלכות "סל הבריאות" על המטופלים.

הוראה

הפעילות בשרות כוללת גם הדרכת סטודנטים ומתמחים, הוראה בתכנית לימודי המשך  באוניברסיטת תל אביב והדרכת רופאים ואחיות קהילה.

חפש
כל הזכויות שמורות