תפריט נגישות א+ א א-

מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגור
הנהלת המרכז
הנהלת המרכז
סגן דקאן
סגן דקאן
תוכנית תלפיות
תוכנית תלפיות
המרכז הארצי לסימולציה רפואית
המרכז הארצי לסימולציה רפואית
פרויקט ח''ץ
פרויקט ח''ץ
Sheba International
Sheba International
סטאז'
סטאז'
נתונים על המרכז הרפואי שיבא - Facts & Figures
נתונים על המרכז הרפואי שיבא - Facts & Figures
סיפרייה רפואית
סיפרייה רפואית
דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור m) דלג לצור קשר (מקש קיצור 2) דלג למפת האתר (מקש קיצור 3)

הפרעות בתפקוד המיני של הגבר

הפרעות בזקפה
הפרעת זקפה (Erectile Dysfunction) הנקראת גם אין-אונות או אימפוטנציה, הינה בעיה שכיחה מאד בתפקוד המיני של גברים. כמחצית מהגברים מעל גיל 50 סובלים באופן קבוע מבעיות בזקפה - זקפות שאינן חזקות מספיק או אינן ארוכות מספיק על מנת לאפשר מגע מיני תקין. למרות שכיחותה הגבוהה של הבעיה, רק כחמישית מהגברים הללו פונים לקבלת טיפול עקב מחסום הבושה, ומשך הזמן הממוצע בין הופעת הבעיה ועד הפניה לקבלת טיפול הינו 3-5 שנים. להפרעת זקפה יש השלכות משמעותיות על איכות החיים בכלל, על הדימוי העצמי בפרט, ועל הקשר הזוגי. 


מנגנון הזקפה - איך זה פועל ? 
הזקפה מתרחשת בעקבות גירוי מיני מעורר (מראה, קול, מגע או ריח). לעיתים היא מופיעה גם ללא גירוי מיני, כמו בשינה או בבוקר לפני הטלת שתן. הגירוי מביא את מערכת העצבים לשלוח אותות לתאי השריר המיוחדים שנמצאים באיבר המין, אשר נעשים רפים, ומאפשרים זרימת דם מוגברת לפין. הדם ממלא את הפין וגורם לו להתארך ולהתעבות, ובמקביל נחסמת יציאת הדם מהפין, ובכך מתאפשרת זקפה נוקשה המאפשרת חדירה. אחרי השפיכה והאורגזמה, התהליך מתהפך - זרימת הדם לפין קטנה והאיבר חוזר למצבו הרפוי.

הסיבות להפרעת זקפה
הסיבות להפרעת זקפה הינן שונות ומגוונות, הן על רקע גופני והן על רקע פסיכולוגי-נפשי, ובחלקן הגדול ישנו שילוב של מספר סיבות. פגיעה בכל אחד מהמרכיבים שתוארו לעיל המעורבים במנגנון הזקפה תגרום להפרעת זקפה. 
הפרעת זקפה יכולה לנבוע מהפרעה לזרימת הדם לפין, בדרך-כלל על רקע של טרשת עורקים, עישון, סוכרת, יתר לחץ דם, עודף משקל, עודף שומנים בדם וכו'. כלי הדם של הפין קטנים במיוחד, ועל כן יפגעו בד"כ מוקדם יותר מכלי הדם של הלב או של המוח. הפרעת זקפה מוקדמת יכולה אם כן להיות תמרור אזהרה למחלת כלי דם באיברים אחרים בגוף. 
סיבה נוספת להפרעת זקפה הינה הפרעה בשליטה העצבית על רקע של פגיעה בחוט השדרה, מחלות נוירולוגיות שונות, סוכרת, או ניתוחים באזור האגן.

סיבות נוספות כוללות הפרעה הורמונלית, טיפול בקרינה לאגן, תופעות לוואי של תרופות ועוד.
הפרעות זקפה נפוצות מאד גם עקב מצבי לחץ נפשי, מתח, חרדה ודיכאון, וכן על רקע קשיים במערכת הזוגית. בעיות הזקפה כשלעצמן גורמות למתח נפשי ולחרדת ביצוע, ועל כן מתחיל "מעגל קסמים" הרסני. 


אפשרויות הטיפול :
בשנים האחרונות פותחו מספר טיפולים המיועדים לשפר את התפקוד המיני של הגברים ולהחזיר את יכולת הזקפה. 

טיפול תרופתי - הטיפול התרופתי בכדורים דרך הפה הוא השכיח ביותר. מדובר בתרופות המעכבות את האנזים פוספודיאסטראז 5, ובכך גורמות להרחבת כלי הדם ולהגברת זרימת הדם לפין ('ויאגרה', 'סיאליס', 'לויטרה', ועוד). אנזים זה מצוי ברקמת הפין בריכוז גבוה, ולכן תופעות הלוואי הכלליות נדירות יחסית. ללא גירוי מיני, אין לתרופות הללו כל השפעה. תרופות אלו יעילות בכ- 70% מהמקרים. הן דורשות מרשם רופא ויש לרוכשם בבתי מרקחת מורשים בלבד, ולא באינטרנט. 

זריקות - הזרקה ישירה של מספר תרופות ישירות לפין. התרופות גורמות אף הן להרחבה של כלי הדם ולהגברת זרימת הדם. הזריקה מתבצעת ע"י המטופל עצמו לאחר הדרכה מתאימה דקות ספורות לפני המגע המיני. למרות שעל פניו, זהו טיפול שירתיע את רוב הגברים, יש לו מספר יתרונות על פני הכדורים. ההשפעה שלו כמעט מיידית (כעשר דקות לאחר הזרקה), בניגוד לכדורים, המשפיעים תוך כשעה. בנוסף, הוא איננו תלוי במידת הגירוי המיני. הזריקות התוך-מחילתיות מאפשרות זקפה גם ללא גירוי מיני חזק, וכן להמשיך במגע המיני גם לאחר השפיכה. 

מכשיר ואקום - צילינדר פלסטי העוטף את הפין ויוצר מצב של ואקום, ובכך מגביר את זרימת הדם לפין עד השגת זקפה. לאחר מכן מונחת גומייה בבסיס הפין אשר מונעת חזרה של הדם, והצילינדר הפלסטי מוסר. זהו טיפול פשוט, אולם הוא מתאים לחלק קטן מהגברים, בעיקר למבוגרים יותר. 

התקנת תותב - טיפול ניתוחי שבו משתילים תותב מלאכותי בתוך איבר המין. קיימים שני סוגים של תותבים: האחד תותב נוקשה, המשאיר את הפין במצב של זקפה כל הזמן. השני, תותב עם מנגנון הידראולי, מאפשר שליטה על מצב הזקפה. השתלת תותב נחשבת אמנם כ'פיתרון האחרון', אך המושתלים מדווחים על שביעות רצון גבוהה, מכיוון שהוא מאפשר לקיים יחסי מין בכל מצב ובכל זמן.

 

כל הזכויות שמורות