תפריט נגישות א+ א א-

מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגור
הנהלת המרכז
הנהלת המרכז
סגן דקאן
סגן דקאן
תוכנית תלפיות
תוכנית תלפיות
המרכז הארצי לסימולציה רפואית
המרכז הארצי לסימולציה רפואית
פרויקט ח''ץ
פרויקט ח''ץ
Sheba International
Sheba International
סטאז'
סטאז'
נתונים על המרכז הרפואי שיבא - Facts & Figures
נתונים על המרכז הרפואי שיבא - Facts & Figures
סיפרייה רפואית
סיפרייה רפואית
דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור m) דלג לצור קשר (מקש קיצור 2) דלג למפת האתר (מקש קיצור 3)

קשיי זקפה – ההיבט הפסיכולוגי-סקסולוגי

הזקפה של הגבר קשורה לתחושת הגבריות שלו והדימוי העצמי, ולכן מעבר לקשיים התפקודיים ולקושי לקיים יחסי מין, בעיות זקפה עלולות לפגוע נפשית וחברתית ולגרום לגבר תחושות חרדה ותסכול. הסטיגמה הקיימת בחברה לגבי מיניות ותפקוד מיני מונעת מגברים לפנות לטיפול מסודר אצל רופאים ומטפלים מיניים מומחים. הבושה גורמת לגברים להזניח את המצב ולא לפנות לייעוץ מתאים. חלק מהגברים מחפשים טיפולים לא יעילים והתסכול מהכישלון עלול להחמיר את הבעיה עוד יותר.
חרדת ביצוע: זהו מצב שבו הגבר חש דאגה, מתח ואי-נוחות כלפי היכולת שלו לבצע ולתפקד ביחסי מין (האם יעמוד לו, האם הגודל תקין? האם אצליח לספק את בת/בן הזוג?). חרדת הביצוע יכולה לנבוע גם מציפיות בלתי מציאותיות, חוסר עוררות מינית, היעדר תנאים מתאימים, ניסיונות מיניים כושלים, מבלי שהוא מסוגל לקשר בין המצבים ולהבין את הסיבות לכישלון שחש. החינוך לקשיחות, לתחרותיות ולכוחניות, עשוי לגרום לגברים להימנע מלבקש עזרה כאשר הם מפוחדים ומבולבלים. 
ציפיות לא ריאליות לגבי יחסי מין: כמה פעמים בלילה יש לקיים יחסי מין, כמה זמן על הפין להיות בנרתיק, מספר הפרטנריות שיש לקיים איתן יחסי מין. מחשבות שיכולות להוביל את הגבר לחשוב על כל מיני דברים כדי להסיח את דעתו בזמן קיום יחסי המין, הוא נלחץ ומאבד את הזקפה. בנוסף, בעבר הנאתם של הגברים הייתה במרכז, יחסי מין היו פחות מלחיצים לגבר, אף אחד לא היה מצפה שהאישה תהנה גם, היא לא הייתה במרכז ולא היו הרבה דרישות מצד הנשים. אולם היום, האישה כבר מצפה לסקס טוב וזה מלחיץ את הגברים, שמפתחים חרדת ביצוע. במיוחד כשמדובר במערכת יחסים קצרה, שבה הגבר מרגיש שהוא חייב לספק את הסחורה ואין מקום לרושם שני.
ניסיון לקיים יחסי מין בתנאים לא הגיוניים: כגון עייפות, מאמץ, שתיה, אלכוהול ואכילה מוגזמים המשפיעים על התפקוד או עם בת זוג לא מושכת ורצויה. הקושי של גברים לסרב, גם הוא יכול לגרום לבעיות של זקפה.
שימוש בפורנו: גורם לאיבוד היכולת לפנטז במין עקב הפאסיביות שבשימוש. הפורנו משאיר את הצופה ברמות עוררות מאוד גבוהות מבלי יכולת לייצר אותן לבד. בנוסף, הגירוי בפורנו נעשה שיגרתי ולא יעיל לאחר שימוש תכוף. המערכת המינית מתרגלת ואז הפין צריך גירוי חזק, עוצמתי, מהיר ושונה מהגירוי ביחסי מין עם בת זוג, דבר המוביל לירידת חשק ומכאן לבעיות זקפה.
הטיפול: הטיפול הפסיכו-סקסואלי בקשיי זקפה של גברים מתמקד במהותו בהתמודדות עם אפיונים שונים של חרדה. בטיפול מתקיים ניסיון להסיט את החרדה, לשנות את המוקד מתפקוד, לפעילות שמעוררת הנאה וקרבה אינטימית. חשוב גם שבת הזוג תהיה מעורבת, מודעת ונינוחה למרות חוסר התפקוד של בן זוגה. נהוג להיעזר בשיטות קוגניטיביות להתמודדות עם היעדר זקפה תוך החלפת מחשבות שליליות במחשבות חיוביות. זה די מפתיע את הגבר, שכאשר הוא מצליח להתעלם מאובדן הזקפה ולהתרכז במגע או במשחק המיני המענג, הזקפה חוזרת. דיבור ושיתוף בת הזוג עוזר במקרים רבים מאחר שהוא משמר את הקרבה הרגשית שכל כך חשובה לזקפה. השיחה מסייעת גם לזוג לתכנן וליישם תנאים אופטימליים לאינטימיות המינית שלהם. 
יש לקחת בחשבון שאם הגבר נמצא במצב נפשי ירוד, יש לטפל קודם בגורמים לכך. למשל, אם גבר שנמצא בתקופה של חרדה ומתח (בגלל מצב כלכלי, לימודים ומבחנים, קשיים בזוגיות או בעיות רפואיות במשפחה), יש לברר את הגורמים למצבו הנפשי ולטפל בהם במקביל לטיפול המיני. גבר שמתמודד עם דכאון, עלול לחוש ירידה בחשק המיני, במוטיבציה לקיים יחסי מין ובתפקוד הזקפתי שלו. יש לטפל קודם בדיכאון שלו. 
כאשר קיימות בעיות רפואיות (מחלות לב, סכרת, יתר לחץ דם וכדומה) עלולה להיות פגיעה באספקת הדם, בעצבוב של מערכת המין, באיזון ההורמונלי הנדרשים לתפקוד זקפתי תקין.  לעיתים קרובות נלווית לשינויים הגופניים חרדת ביצוע. למשל, גבר שעבר התקף לב וצריך לקיים יחסי מין פעם ראשונה אחרי האירוע, או גבר שעבר ניתוח לכריתת הערמונית וחושש לגבי התפקוד המיני שלו. לכן, גם במצבים רפואיים (מחלות, ניתוחים, טיפולים) נדרשת לעיתים התערבות סקסולוגית-פסיכולוגית אישית או זוגית על מנת להפחית חרדות, לתת כלים לעונג ולאפשר תפקוד מיני תקין. במקרים כאלה, מתקבלת תוצאה מוצלחת כאשר משלבים בין טיפול תרופתי מתאים להתערבות סקסולוגית. 

 

כל הזכויות שמורות