תפריט נגישות א+ א א-

מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגור
הנהלת המרכז
הנהלת המרכז
סגן דקאן
סגן דקאן
תוכנית תלפיות
תוכנית תלפיות
המרכז הארצי לסימולציה רפואית
המרכז הארצי לסימולציה רפואית
פרויקט ח''ץ
פרויקט ח''ץ
Sheba International
Sheba International
סטאז'
סטאז'
נתונים על המרכז הרפואי שיבא - Facts & Figures
נתונים על המרכז הרפואי שיבא - Facts & Figures
סיפרייה רפואית
סיפרייה רפואית
דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור m) דלג לצור קשר (מקש קיצור 2) דלג למפת האתר (מקש קיצור 3)

שפיכה מוקדמת

שפיכה מוקדמת (או שפיכה מהירה) היא אחת ההפרעות הנפוצות ביותר בתפקוד המיני של הגבר. שכיחותה מוערכת בכעשרים אחוזים מהגברים. השפיכה המוקדמת עלולה להופיע לפני החדירה או זמן קצר לאחריה. לגבר אין שליטה על השפיכה והמצב גורם לתסכול אצלו ואצל בת הזוג, ולעיתים אפילו הפרעות בזוגיות או קושי ליצור זוגיות חדשה.
שפיכה מוקדמת ראשונית הינה היא למעשה תכונה מולדת. גברים אלו חוו שפיכה מהירה בכל אחד מהמגעים המיניים. השפיכה המוקדמת מתחילה כבר בפעמים הראשונות שמקיימים יחסי מין ואין שינוי משמעותי לאורך השנים או כאשר מתחילים זוגיות. שפיכה מוקדמת שניונית מופיעה בגברים שבעבר הייתה להם שפיכה תקינה, אבל בגלל מצבים מסוימים הופיעה שפיכה מהירה.
הסיבות לשפיכה מוקדמת
א.גורמים פסיכולוגיים – במשך שנים רבות התאוריה הפסיכולוגית המקובלת הייתה כי השפיכה המהירה הינה הרגל נרכש. במהלך הניסיון המיני המוקדם (בזמן אוננות או יחסי מין) היה "צורך" בשפיכה מהירה עקב חשש להתגלות, תחושת אשמה, או חרדה. גם בהמשך החיים, מצבים נפשיים רבים עשויים לגרום לשפיכה מוקדמת: לחץ נפשי, דיכאון, ביישנות וחוסר ביטחון עצמי. תקשורת לקויה בין בני הזוג, מחלוקות בלתי-פתורות ורגשות שליליים עשויים להחמיר את המצב. גם "צרות" שאינן קשורות למיניות, כגון דאגות כלכליות ובעיות בעבודה או במשפחה עשויים אף להחמיר את המצב. הלחץ הנפשי כשלעצמו מגביר את הסיכוי לשפיכה מוקדמת נוספת, במיוחד כאשר בת הזוג אינם מגלים הבנה או בעלת ציפיות בלתי מציאותיות. 
ב.גורמים פיזיולוגיים -  במקרים של שפיכה מוקדמת ראשונית מקובל לחשוב כי זוהי הפרעה תפקודית מולדת במערכת העצבים המרכזית, ובשליטה העצבית על מנגנון השפיכה. לשפיכה מוקדמת שניונית יכולים לתרום או לגרום מספר מצבי תחלואה נפוצים כגון: סוכרת, דלקת כרונית של הערמונית, פגיעה עצבית בעקבות ניתוחים או חבלות, שינויים הורמונליים. בגיל המבוגר מופיעות במקרים רבים שתי התופעות יחדיו – ירידה בזקפה ושפיכה מהירה. 

הטיפול בשפיכה מוקדמת 
הטיפול בשפיכה מוקדמת הינו מורכב ומאתגר. הוא דורש שיתוף פעולה וסבלנות מצד המטופל, מאחר ואין טיפול "קסם" יעיל ופשוט. המחקרים מצא כי שילוב של טיפול מיני-סקסולוגי עם טיפול תרופתי יעיל יותר מכל אחת מהשיטות לבדה.
טיפול מיני פסיכולוגי 
העקרונות המנחים את הטיפול הפסיכולוגי-סקסולוגי הינם:
•השפיכה היא רפלקס גופני אשר אינו ניתן לשליטה מלאה
•הרפלקס מתרחש כאשר הגירוי המיני מגיע לנקודת שיא. שפיכה לא קורית כאשר עוצמת הגירוי המיני אינה מגיעה לנקודה זו
•סוג הגירוי המיני ועוצמתו ניתנים לשליטה מלאה על ידי הגבר ובת הזוג
•גברים עם שפיכה מוקדמת לא מצליחים לזהות את התחושה של "כמעט שפיכה" המקדימה את השפיכה עצמה. בנקודה זו ניתן עדיין לעצור את הגירוי ולעכב את השפיכה.
שיטות הטיפול המיני-פסיכולוגי מבוססות על תרגול ומטרתן היא שיפור יכולת הזיהוי של הגבר את עוצמת הגירוי המיני ושיפור השליטה בשפיכה. בטיפול יש להתמקד בלימוד הגבר להכיר את התחושות מהאיברים השונים בזמן המגע המיני, להסב את תשומת הלב מהגירוי המיני עצמו, להרפות את שיריר רצפת האגן, להחליף תנוחות ולהתרכז באופן מודע בנשימה. 
•שיטת "הפסק-התחל" (STOP-START)  של סימנס הינה אימון התנהגותי בשיתוף עם בת הזוג. השיטה מתבססת על הפסקת הגירוי המיני לחלוטין ברגע של תחושת שפיכה מתקרבת. אימון חוזר בשיטה זו אמור לשפר את יכולת השליטה של הגבר.
•שיטת "הלחיצה" של מאסטרס וג'ונסון בה לומדת בת הזוג ללחוץ ברגע של תחושת שפיכה מתקרבת על קצה איבר המין של הגבר מתחת לעטרה עד שהתחושה נעלמת. בהמשך מציעים מאסטרס וג'ונסון אימון נוסף הכולל גם חדירה לנרתיק ללא תזוזה של האישה כדי להפחית את עוצמת הגירוי.

טיפול רפואי תרופתי
1.קרם מאלחש הגורם לירידה בגירוי ולדחיית השפיכה. בעזרת שימוש נכון אפשר להוריד את רמת הגירוי כך שעדיין תהיה הנאה, אבל תהיה שליטה בזמן השפיכה. 
2.תרופות מקבוצת ה- SSRI, אשר מאריכות משמעותית את משך הזמן עד לשפיכה. התרופות דורשות מרשם רופא ומעקב, ובמחקרים הוכח כי הן היעילות ביותר מכל סוגי הטיפולים. 
3.טיפול במשכך כאב טרמדול, הניתן כשעה לפני המגע המיני ומאריך את משך הזמן עד לשפיכה.

כל הזכויות שמורות