תפריט נגישות א+ א א-

מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגור
הנהלת המרכז
הנהלת המרכז
סגן דקאן
סגן דקאן
תוכנית תלפיות
תוכנית תלפיות
המרכז הארצי לסימולציה רפואית
המרכז הארצי לסימולציה רפואית
פרויקט ח''ץ
פרויקט ח''ץ
Sheba International
Sheba International
סטאז'
סטאז'
נתונים על המרכז הרפואי שיבא - Facts & Figures
נתונים על המרכז הרפואי שיבא - Facts & Figures
סיפרייה רפואית
סיפרייה רפואית
דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור m) דלג לצור קשר (מקש קיצור 2) דלג למפת האתר (מקש קיצור 3)

הפרעות בתפקוד המיני של האשה

הפרעות בחשק המיני ובעוררות המינית
הפרעת חשק מיני מוגדרת כהיעדר פנטזיות מיניות או אי חשק לקיים מגע מיני, כאשר מצב זה מתקיים באופן קבוע או חוזר על עצמו, וגורם למצוקה נפשית. בנוסף למצוקה האישית, הפרעת חשק עלולה לגרום לקונפליקטים ולריחוק בין בני הזוג. מצד שני, קונפליקטים וקשיים בתקשורת הזוגית, פוגמים בקירבה ובאינטימיות ועלולים לפגוע בחשק המיני.
חשק מיני בנשים מושפע ממגוון גורמים - פיסיולוגיים, רגשיים, חברתיים, אישיותיים, זוגיים ועוד. נשים מדווחות על ירידה בחשק המיני בשלבים שונים של החיים: במהלך הריון, אחרי לידה, בזמן טיפולי פוריות, בגיל המעבר ובמהלך ההזדקנות. גם משברי חיים, כגון: מחלת בן זוג או ילד, אבטלה או חוסר שביעות רצון מקצועית, יכולים ליצור עומס רגשי על האישה. העייפות והתשישות הנלוות לחיים העמוסים, כמו גם השחיקה בחיים הזוגיים מוסיפים לבעיה.
חינוך שמרני שיוצר עכבות בביטויי המיניות של האישה, גם כן יכול להוות מקור לירידה בחשק מיני. לעיתים מועברים מסרים שליליים מאם/אב לבת, כמו למשל, שמין הוא דבר מלוכלך וטמא, שאשה החושקת במין היא בלתי מוסרית. מסרים אלה מעודדים את האישה, לעיתים באופן תת-מודע, לדכא את החשק המיני שלה. נשים החשות דימוי גוף נמוך ואי נוחות גופנית בעת יחסי מין, עלולות לחוש העדר מוטיבציה לקיום יחסי מין, חוסר חשק וקושי להאמין שהגבר שלהן חושק בהן.
חשק מיני נמוך נמצא גם אצל נשים שורדות ניצול או טראומה מינית. נשים אלה חוו חשיפה למגע מיני לא מותאם בגילאים צעירים וכתוצאה מכך נוצר חיבור שלילי בין המגע באיברי המין לכאב וסבל. התגובה השכיחה היא המנעות ממגע מיני ואף ניתוק רגשי מהאקט המיני. 
ישנם גורמים רפואיים, העשויים לפגום בחשק המיני של נשים, כגון: מחלות, טיפולים רפואיים, ניתוחים ותרופות (לדכאון, גלולות למניעת הריון ועוד).
הטיפול בחוסר חשק מיני
הטיפול מתחיל באבחון הבעיה והגורמים המעורבים. הטיפול הוא רב מקצועי, כולל התערבות פסיכולוגית-סקסולוגית פרטנית או זוגית, וכן התערבות רפואית (פסיכיאטר, גניקולוג, אורולוג) לפי הצורך. בתהליך ההערכה מנסים לברר מה מקור ההפרעה והאם היא ראשונית (מלווה לאורך זמן את האישה/הזוג) או משנית (עקב משבר, קושי זוגי, קושי אישי) ועל פי הממצאים נבנית תוכנית טיפולית מתאימה.
הטיפול המיני ממוקד בהעשרה בידע רלבנטי, ניפוץ מיתוסים, שיפור התקשורת המינית, טיפול במריבות וכעסים שהצטברו בקשר הזוגי והמיני. טכניקות של שינוי התנהגותי קוגניטיבי, התמקדות (מיינדפולנס), שיפור טכניקות של מגע מפנק וגירוי אינטימי וארוטי משמשות להעלאת החשק המיני, לשבירת השיגרה, ולהרחבת התפיסות המיניות והאינטימיות של האישה והזוג.

 

כל הזכויות שמורות