תפריט נגישות א+ א א-

מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגור
הנהלת המרכז
הנהלת המרכז
סגן דקאן
סגן דקאן
תוכנית תלפיות
תוכנית תלפיות
המרכז הארצי לסימולציה רפואית
המרכז הארצי לסימולציה רפואית
פרויקט ח''ץ
פרויקט ח''ץ
Sheba International
Sheba International
סטאז'
סטאז'
נתונים על המרכז הרפואי שיבא - Facts & Figures
נתונים על המרכז הרפואי שיבא - Facts & Figures
סיפרייה רפואית
סיפרייה רפואית
דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור m) דלג לצור קשר (מקש קיצור 2) דלג למפת האתר (מקש קיצור 3)

כאבים וקשיי כניסה לנרתיק

כאבים המקשים או אינם מאפשרים קיום יחסי מין פנימיים (כניסה לנרתיק) הם אחת הבעיות המיניות השכיחות בנשים. הגורמים לבעיות אלו עשויים להיות גופניים, נפשיים, זוגיים או חברתיים. לעיתים קרובות קיימות מספר סיבות לבעית הכאב (למשל, חינוך מיני שמרני, חוסר ידע וניסיון מיני ראשון כואב ומבהיל). 
במרכז לרפואה מינית בשיבא אנו מציעים טיפול מיני רב-מקצועי לקשת רחבה של הפרעות כאב באשה, כמו: וגיניזמוס, וולוודיניה (וסטיבוליטיס), או כאבים בעומק הנרתיק במהלך הפעילות המינית. חשוב לטפל בבעיה מוקדם ככל שניתן. מניסיוננו, כאבים ביחסי מין עלולים להשפיע לרעה על החשק המיני, ועל היכולת ליהנות או להגיע לאורגזמה. בהמשך, הם עלולים להגביר את חוסר הביטחון המיני של האשה ושל בן-זוגה, להחמיר מצבי מתח וחרדה ביחסים אינטימיים או באופן כללי, לגרום לקושי בבניית קשר זוגי או אפילו לפגוע בקשר זוגי קיים. חשוב לנו לציין, שכאבים ביחסי מין עלולים להתקיים במערכות יחסים הטרוסקסואליות והומוסקסואליות (לסביות).
לצורך התאמת הטיפול לכל מטופלת (או זוג) לאחר אבחון מקצועי, הטיפול כולל לעיתים מספר אנשי מקצוע: מטפל/ת מיני/ת המלווה את הטיפול, תוך שילוב גינקולוגית ופיזיותרפיסטית מומחית לרצפת אגן. אם באבחון מתגלה גם בעיה מינית אצל בן או בת הזוג, יוצע טיפול גם להם. חשוב לציין שניתן לטפל בכאבים ביחסי מין תוך שיתוף פעולה בין בני הזוג (אם האשה נמצאת במערכת זוגית). במידה ולא, הטיפול יכלול גם הדרכה והכנה לבניית קשר זוגי חדש, וליווי ותמיכה באשה עד שמצליחה לקיים יחסי מין פנימיים ללא כאב.
וגיניזמוס (עווית הנרתיק) 
וגיניזמוס היא הפרעה שכיחה בתפקוד המיני הנשי (כ- 5-17%) ומהווה מרכיב משמעותי בפניות למרכז לרפואה מינית. למרות שנשים וגיניסטיות אינן יכולות לשאת כניסה לנרתיק שלהן, חלק ניכר מהן משתתף ביחסי מין מהנים ללא כניסה לנרתיק (OUTERCOURSE) ומגיע לאורגזמה. הקריטריון העיקרי להגדרת וגיניזמוס הוא התכווצות לא רצונית, קבועה או נשנית, של שרירי השליש החיצוני של הלדן (נרתיק), המפריעות לכניסה לתוכו וגורמות מצוקה לאישה.  
פעילות המרכז לרפואה מינית בתחום הוגיניזמוס: כ 20% מהנשים מגיעות אלינו עם תלונה על וגיניזמוס. רובן צעירות (גיל 18-30), עם וגיניזמוס ראשוני. הנשים שסובלות מוגיניזמוס משני הן בד"כ אחרי טיפולים רפואיים (למשל, טיפול במחלת הסרטן) אחרי ניתוחים או אחרי לידה טראומטית. 
הטיפול המקובל בוגיניזמוס הוא סקסולוגי, גופני ונפשי וכולל אבחון של הסיבות לוגיניזמוס וההתמודדות איתן. הטיפול מבוסס על דסנסיטיזציה סיסטמית, תוך הכרות ומגע הדרגתי בפות, אימון לחיזוק שרירי רצפת האגן על מנת להגביר את מיקוד השליטה הפנימי של האישה ושימוש סדרתי במאמני נרתיק  VAGINAL TRAINERS. המאמנים מוצעים בגדלים שונים, החל מעובי של אצבע דקה ועד לעובי של פין בזקפה. במרכז לרפואה מינית מאפשרים למטופלת לבחור את סוג המאמן המתאים לה: מאמנים רפואיים מסיליקון או מגומי, טמפונים כמאמנים, או שימוש באצבע/ות של המטופלת או של בן זוגה. הרעיון המרכזי בטיפול הוא לאפשר לאישה שליטה על הכניסה לנרתיק שלה, ובאמצעות תרגילי הרפיה ושימוש בשרירי רצפת האגן היא בוחרת את קצב הכניסה לנרתיק וזמן השהייה בו. במהלך הטיפול מתוכננות מספר פגישות עם הגינקולוג/ית במרכז לרפואה מינית. הפגישה כוללת בדיקה גינקולוגית חיצונית, הדרכה ולימוד של מבנה ותפקוד מערכת המין, מעקב אחרי האופן שבו רוכשת שליטה בתפקוד שרירי רצפת האגן, משחררת ומכווצת את שרירי הנרתיק באופן מודע ורצוני ובאופן לא מודע. בהמשך כשניתן, עוברת האישה בדיקה גינקולוגית פנימית, המהווה חלק חשוב בנטרול הפחד מכניסה. אנו ממליצים, במידת האפשר, שבן הזוג ילווה את הטיפול, כך שעם סיום האימון במאמני הנרתיק, ניתן להמשיך את התהליך הטיפולי יחד עם בן הזוג.
וולוודיניה 
וולוודיניה הינה תסמונת של כאבים בעריה, והיא מתוארת כאי-נוחות מתמדת או כאב כרוני בפות המאופיינים במיוחד בתלונות על תחושות בעירה, דקירה, גירוי מכאיב או תחושת שפשוף באיבר המין. 
יש מספר השערות לגבי הגורמים לוולוודיניה: שינויים בקצות העצבים בפות, רמות גבוהות של גבישי אוקסלאט, מתח ממושך בשרירי רצפת האגן, נטייה גנטית הקשורה למנגנונים דלקתיים בגוף, עלייה בצפיפות סיבי העצב, מחלות עור וריריות. מיקום ומשך הכאב משתנים מאישה לאישה. הכאב יכול להופיע  בשפתיים החיצוניות או הפנימיות, בכניסה לנרתיק ובאזור הדגדגן. הכאבים יכול להיות קבועים ונמשכים או להופיע לסירוגין, או בעקבות לחץ באור הרגיש. 
וסטיבוליטיס (provoked localized vestibulitis=vestibulodynia) או דלקת מבוא העריה הוא אחד מסוגי הוולוודיניה, שבה הכאב מופיע בכניסה לנרתיק (VESTIBULE). הכאב מורגש בעיקר בזמן לחץ על האזור הרגיש, ומורגש בעיקר בעת הכניסה לנרתיק בעת קיום יחסי מין. הוסטיבוליטיס יכול להופיע בפעם הראשונה של החדרת טמפון או קיום יחסי מין, אבל הכאב יכול גם להופיע לאחר שנים של כניסה לנרתיק בלא שום כאב. במקרים הקשים, הכאבים כה עזים שהם משפיעים על חיי האישה בתחומים רבים: קושי בישיבה, בהליכה, בלבישת מכנסיים צמודים, וגם חוסר יכולת לקיים יחסי מין. קשיים אלה עלולים להקשות על האישה בעבודה, להשפיע על חיי החברה שלה, ליצור קשיים בזוגיות או ביכולת ליצור מערכת יחסים, לפגוע בדימוי העצמי ובמצב הרוח הכללי שלה. זוהי מחלה 'שקטה' – לא רואים, לא מדברים, ולמרבה הצער יש לא מעט נשים הסובלות זמן רב עד שמגיעים לאבחנה נכונה ומציעים את הטיפול המתאים. 
קיימות מספר אפשרויות לטיפול ולעיתים משלבים בין מספר שיטות. הטיפול כולל תרופות במשחות למריחה מקומית או בנטילה פומית, טיפול פיזיותרפי של רצפת האגן, טיפול סקסולוגי וזוגי. כל אלה נועדו לשפר את מצב רצפת האגן (חיזוק או שחרור של שרירים, שיפור זרימת הדם, עיסוי עם שמנים או משחות להורדת הרגישות המקומית לכאב), לחזק את האישה מבחינה פסיכולוגית (העלאת דימוי עצמי, הפחתת מתח וחרדה, טיפול במחסומים נפשיים), ולשפר את האינטימיות הזוגית (הפחתת מתחים זוגיים, הגברת עונג אינטימי, שיפור התפקוד ביחסי מין, ושילוב בן הזוג כשזה מתאפשר).
במקרים בהם האישה אינה מגיבה לטיפול שמרני, ניתן לשקול טיפול ניתוחי הנקרא וסטיבולקטומיה – כריתת האזור הכואב סביב פתח הנרתיק.

 

כל הזכויות שמורות