תפריט נגישות א+ א א-

מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגור
הנהלת המרכז
הנהלת המרכז
סגן דקאן
סגן דקאן
תוכנית תלפיות
תוכנית תלפיות
המרכז הארצי לסימולציה רפואית
המרכז הארצי לסימולציה רפואית
פרויקט ח''ץ
פרויקט ח''ץ
Sheba International
Sheba International
סטאז'
סטאז'
נתונים על המרכז הרפואי שיבא - Facts & Figures
נתונים על המרכז הרפואי שיבא - Facts & Figures
סיפרייה רפואית
סיפרייה רפואית
דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור m) דלג לצור קשר (מקש קיצור 2) דלג למפת האתר (מקש קיצור 3)

פרופ' יצחק קרייס, המנהל הרביעי של שיבא, בטקס כניסתו לתפקיד: "גאה להמשיך מורשת מפוארת של מנהיגים"

16-08-2016

בטקס שהתקיים ב-15 באוגוסט בבית סוראסקי, בנוכחות מאות מעובדי בית החולים, העביר פרופ' שלמה נוי, שניהל את בית החולים בפועל במשך חצי שנה, את המושכות לידיו של פרופ' יצחק קרייס, המנהל הרביעי של בית החולים.
קדמו לפרופ' קרייס: פרופ' חיים שיבא (1953-1971); פרופ' מרדכי שני (1971-2004); פרופ' זאב רוטשטיין (2004-2016).
שר הבריאות, הרב יעקב ליצמן, אמר בטקס: "שיבא מוביל את בתי החולים הממשלתיים ברמת הרפואה, המצוינות והחדשנות. תפקידך להמשיך ולהוביל את בית החולים בכל התחומים הללו, ובהכירי את יכולותיך אני בטוח שתצליח".
מנכ"ל משרד הבריאות, מר משה בר סימן טוב, אמר: "נבחרת בלב שלם לתפקיד כי לא היה ספק ביכולותיך לקחת את המקום האדיר הזה, ספינת הדגל של מערכת הבריאות בישראל, ולהוביל אותו לשיאים חדשים. יש לנו אמון מלא בך ומשרד הבריאות עומד מאחוריך".
פרופ' שלמה נוי, מנהל בית החולים השיקומי ומנהל המחקר והפיתוח של בית החולים, סקר את תפקודו והישגיו של המרכז הרפואי בחצי השנה שבה שימש מנהל בפועל  ואמר: "אני בהחלט מתרגש היום כי זהו יום משמעותי נוסף בהיסטוריה הארוכה של שיבא. אני סמוך ובטוח מהיכרות של השנה וחצי האחרונות שפרופ' קרייס ימשיך להוביל את בית החולים בדרך של מצוינות, יזמות ומובילות שאיפיינו את המרכז הרפואי שלנו ב-68 שנות קיומו. 
"נקודת המפתח היא יזמות של השטח ויזמות של ההנהלה. כאשר יזמות זה פיתוח תרופות ואביזרים, אבל גם פתיחת שירותים חדשים ומורכבים. יזמות היא נשמת אפה של כל מערכת בריאות השואפת להצטיין. האיזון העדין שבין רגולציה מחד ליזמות מאידך הוא מתכון למניעת בינוניות. אני מעביר לך, פרופ' קרייס, את הדגל בשמחה ובידיעה שהוא מופקד בידיים טובות. בהצלחה".

 

פרופ' נוי העניק לפרופ' קרייס תעודה בשם הנהלת שיבא ועובדי המרכז, שזו לשונה:

שתצליח לפתוח דלתות
שתדע להזיז קירות
שתשכיל לגעת בלבבות
שתנווט את כולנו להצלחות
מחזיקים לך אצבעות!

את התמחותו בשיבא עשה פרופ' קרייס באמצע שנות ה-90 אצל פרופ' יחזקאל סידי, מי שכיהן עד לא מכבר, ולאורך 20 שנה, כמנהל מחלקה פנימית ג'. בראיון לעיתון 
שיבא שיצא לאור בספטמבר 2015, נשאל פרופ' סידי כיצד הוא התרשם בשעתו מהמתמחה קרייס, ואמר: "אחרי כמה חודשים במחלקה ידענו שהוא יגיע הכי רחוק שאפשר, או שיהיה רמטכ"ל או שיהיה שר ביטחון. היתה בו גם אוטוריטה וגם כריזמה יוצאות דופן, אבל בניגוד למנהיגים אחרים, פוליטיים או צבאיים, הוא ניחן גם ביכולת אנושית של רופא".
פרופ' סידי הוזמן לבמה על-ידי מנחה הטקס, אבי בטלהיים, ובראיון קצר העלה זכרונות עבר. "יש שתי תכונות שעלולות להזיק לו בתפקיד. האחד זה יושרת יתר. הוא יותר מדי ישר ואני לא בטוח שזה ישחק לטובתו בבית החולים. והשניה זו היכולת הטבעית לא להתנשא על אנשים ולדבר איתם בגובה העיניים. אני בטוח ביכולות שלו להצעיד את שיבא קדימה", אמר.
פרופ' קרייס, שחזר לפני שנה וחצי לשיבא בתום 17 שנות שירות צבאי, כאשר בתפקידו האחרון שימש כקצין רפואה ראשי בדרגת תת-אלוף, לא הסתיר את התרגשותו מסגירת המעגל, ואמר בדברי ברכתו:
"לפני 21 שנה, באוקטובר 1995, התחלתי את המסע שלי בשיבא. צעדתי דרוך ונרגש ליומי הראשון כמתמחה בפנימית ג', כאן, תחת שרביטו של פרופ' יחזקאל סידי. מאז לא באמת עזבתי. 4 שנים של התמחות ואחר כך עוד 17 שנים שהקדשתי לטיפול בחיילי צה"ל, עד חזרתי שוב לכאן היום לקבל עלי, בחרדת קודש, את תפקיד חיי, מנהל המרכז הרפואי שיבא.
"בשנה וחצי מאז חזרתי לכאן אני פוגש אתכם יום יום, משוחח, מקשיב, משתדל להכיר טוב יותר ובעיקר נחשף עוד ועוד למסירותכם. אני רואה זאת יום יום במיון, במחלקות, בחדרי הניתוח, במרפאות, בהתגייסותכם בחירום ובשגרה ובהושטת היד לכל חולה ולכל אדם באשר הוא אדם. 
אתם – הפנים היפות של החברה הישראלית. ואנו מחויבים לכם – להמשיך לפתח, לטפח ולשמור על הביחד.
"ימים לא פשוטים עוברים על מערכת הבריאות בישראל. תמורות חברתיות וכלכליות מאיימות על הרפואה הציבורית ושיבא בראשה.  נמשיך להיאבק על מקומה הראוי של הרפואה הציבורית ועל 
מרכזיותה בחברה הישראלית. נעשה זאת בדרכנו ותוך שילוב זרועות עם שותפינו במערכת הבריאות ומחוצה לה:
נמשיך לראות באדם, כל אדם המטופל אצלנו, את מרכז העשייה;
נלמד ונלמד, נכשיר את דור העתיד של הרפואה בישראל;
נפעל למצוינות בטיפול ולאבטחת בטיחותו;
נחקור, נעז, נחדש, ונשאף לפרוץ דרכים לשינוי פני הרפואה;
נרחיב שירותים קיימים ונפתח שירותי רפואה חדשים בראייה של עשור קדימה, נעצים את רציפות הטיפול, נחזק את הרפואה הדחופה במיון החדש ונתכונן לחירום.
ביחד נשמור על המרכז הרפואי שיבא כספינת הדגל וכבית החולים של המדינה".

פרופ' קרייס הדגיש כי הוא גאה להיות ממשיכה של מסורת מפוארת של מנהיגים. הוא הודה לנשיא קרן המחקרים ומנהל שיבא בעבר, פרופ' מרדכי שני ("שהניח את התשתית לעוצמה של היום וממשיך לטפחה גם בימים אלה. תודה לך, מוטק'ה, על השותפות"); לקודמו בתפקיד, פרופ' זאב רוטשטיין ("בדרכך ובאישיותך הנהגת עשיה 
אדירה במציאות לא פשוטה. הובלת את מיצובו של שיבא כמרכז רפואי מוביל בעל חותם בינלאומי. תודה אישית לך ממני על הדחיפה, התמיכה והאמונה בי לאורך כל הדרך"); לפרופ' שלמה נוי ("ניהלת בחודשים האחרונים את בית החולים בתבונה וברגישות, תוך שאתה משתף אותי ונוהג בי בכבוד ובחברות. איפשרת לי לגלוש בטבעיות לתפקיד ואני אסיר תודה לך על כך"); ולפרופ' ארי שמיס, מנהל בית החולים הכללי שסיים את תפקידו ועבר לנהל את ביה"ח אסותא ("תודה על שנים רבות של עשיה למעננו, וגם באופן אישי על החברות ועל דרך הארץ").
תוך שהוא אינו מסתיר את התרגשותו, בקול חנוק, סיים פרופ' קרייס את דבריו בנימה אישית: "התחלתי את המסע כאן לפני 21 שנים. ובכן, זה לא מדויק. התחלתי אותו 21 שנים קודם לכן. גדלתי כאן כילד, בין הצריפים, אחרי מלחמת יום הכיפורים, כאשר  אמי, זיוה, החלה את עבודתה בשיבא ככוח עזר במה שקראנו אז בבית 23ב'.
אמא, הילד כבר לא ילד, הצריפים כבר לא צריפים, אבל את נשארת תמיד שם. בשבילי. מזכירה לי לפעמים, עם אבא, בחוכמת חייכם: 'דע מאיפה באת ולאן אתה הולך'".

כל הזכויות שמורות