תפריט נגישות א+ א א-

מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגור
הנהלת המרכז
הנהלת המרכז
סגן דקאן
סגן דקאן
תוכנית תלפיות
תוכנית תלפיות
המרכז הארצי לסימולציה רפואית
המרכז הארצי לסימולציה רפואית
פרויקט ח''ץ
פרויקט ח''ץ
Sheba International
Sheba International
סטאז'
סטאז'
נתונים על המרכז הרפואי שיבא - Facts & Figures
נתונים על המרכז הרפואי שיבא - Facts & Figures
סיפרייה רפואית
סיפרייה רפואית
דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור m) דלג לצור קשר (מקש קיצור 2) דלג למפת האתר (מקש קיצור 3)

חוקרים בשיבא גילו תרופה שמאטה את ההתפתחות של סרטן המוח

19-12-2018

האם נמצאה התרופה לסרטן המוח? חוקרים במרכז הרפואי שיבא הצליחו לזהות מסלול כימי-ביולוגי חדש אשר מעורב בהתפתחות סרטן המוח מסוג גליובלסטומה ולהתערב בו על מנת להאט את התפשטותו. המחקר פורץ הדרך זכה להכרה בינלאומית ופורסם בכתב העת היוקרתי Frontiers of Neurology.

גליובלסטומה הוא גידול המוח הראשוני הנפוץ ביותר והקטלני ביותר. כ-100 אלף בני אדם מאובחנים מדי שנה כלוקים בגידול הזה בכל העולם. למרות המחקר הרב המושקע בתחום, תוצאות הטיפול היום הן מוגבלות ביותר ולמעשה אין שום ריפוי למחלה. 50% מהלוקים בה הולכים לעולמם לאחר כ-15 חודשים.

במרכז הרפואי שיבא חיפשו כיווני מחקר חדשים בניסיון למצוא מרפא לגידול האלים. בשנים האחרונות החלו להצטבר עדויות שתאי הגידול במוח מפרישים תרומבין (גורם קרישה הפועל כאנזים) ברמות גבוהות. דבר זה מעורר את הגידול וגורם לו לשגשג ולחדור אל תוך רקמת המוח. "רצינו להתערב בתהליך זה ולנסות לקטוע את המעגל של מנגנון ההזנה של תאי הסרטן", אומרת ד"ר אפרת שביט-שטיין, חוקרת בכירה ומנהלת המעבדה למחקר נוירולוגי בשיבא, " לשם כך פיתחנו מולקולה קטנה וייחודית שלמעשה עוצרת את המסלול הזה. ראינו שכשאנחנו מתערבים במסלול הזה ומצליחים לחסום את התרומבין המופרש, הגידול מאט".

פרופ' יואב צ'פמן, מנהל המחלקה לנוירולוגיה, וד"ר שביט-שטיין ערכו ניסויים על חולדות, והזליפו למוחן את המולקולה שפיתחו. השיפור בקרב אחוז ניכר מהחולדות היה מובהק ול-10% מהחולדות שקיבלו את התרופה, היא האריכה את חייהן בצורה קיצונית ולמעשה ריפאה אותן מהמחלה.

לדברי פרופ' צ'פמן, "מדובר במחקר פורץ דרך, שכן יש מעט מאוד דרכים לתקוף את הגידול הזה. השלב הבא הוא להגיע ולנסות את התרופה, שזכתה בגלל המבנה הכימי שלה לשם סיקסק (SIXAC), על בני אדם". 

 קרן קמי"ן של רשות החדשנות של מדינת ישראל מימנה עד כה את המחקר, והעניקה לו יותר ממיליון שקל. אך כדי לעבור לשלב הבא במחקר, יש צורך במימון נוסף  שיעזור לחוקרים לקדם את השימוש בתרופה לבני אדם.

כל הזכויות שמורות