תפריט נגישות א+ א א-

מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגור
הנהלת המרכז
הנהלת המרכז
סגן דקאן
סגן דקאן
תוכנית תלפיות
תוכנית תלפיות
המרכז הארצי לסימולציה רפואית
המרכז הארצי לסימולציה רפואית
פרויקט ח''ץ
פרויקט ח''ץ
Sheba International
Sheba International
סטאז'
סטאז'
נתונים על המרכז הרפואי שיבא - Facts & Figures
נתונים על המרכז הרפואי שיבא - Facts & Figures
סיפרייה רפואית
סיפרייה רפואית
דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור m) דלג לצור קשר (מקש קיצור 2) דלג למפת האתר (מקש קיצור 3)

תפקיד

מנהלת המכון להפרעות תנועה

מומחיות

נוירולוגיה

יחידה

המכון להפרעות תנועה

תפקידים

חברת הוועדה המדעית ויו"ר הוועדה לענייני סל התרופות באיגוד הנוירולוגיה בישראל; פרופ' חבר בפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר באוניברסיטת תל אביב, מלמדת סטודנטים לרפואה, מרצה בבית הספר ללימודי המשך ובחוג לפיזיותרפיה בבית הספר למקצועות הבריאות, מרכזת קורס נוירולוגיה לשנה ב' ומרכזת קורס בהפרעות תנועה לתואר שני; יו"ר הוועדה המייעצת לעמותת פרקינסון בישראל.
השכלה: בוגרת בית הספר לרפואה בטכניון ובאוניברסיטת תל אביב.

פרסום בפאבמד


בנימה אישית:
נולדתי ב-1963 בירושלים למלי ומיכאל בר. בגיל שנה וחצי עברנו לרחובות, שם גדלתי עם שלושת אחיי (למעט 3 שנים שהיינו בארה"ב). הייתי ילדה פעלתנית וחברותית והתעסקתי הרבה במוסיקה (גיטרה, שירה), אבל כבר בגיל 6 החלטתי שאהיה רופאה, כמו סבי, ד"ר רודולף זק"ש, שהיה רופא עיניים מוערך ובמשך שנים ניהל את מחלקת העיניים בבית החולים אסף הרופא. 

 הגשמתי את שני החלומות: בצה"ל שירתתי כזמרת בצוות הווי, ואחרי השירות התחלתי לימודי רפואה. עבודת התזה שלי (שסיימתי בהצטיינות) עסקה במחלת אלצהיימר באנשים שנולדו עם תסמונת דאון (בהנחיית פרופ' דני מייקלסון מאוניברסיטת ת"א), ואת הסטאז' עשיתי בבית החולים איכילוב. 

במהלך לימודי הרפואה נישאתי לד"ר דוד חסין, רופא פנימי, נולדו לנו שלושה ילדים - יואב, אלה ותמר.

בספטמבר 1991 התחלתי התמחות בנוירולוגיה בבית החולים שיבא בתל השומר. זכיתי להיות תלמידתו של פרופ' יוחנן גולדהמר, מגדולי הנוירולוגים, נוירואנטומיסט ונוירו-אופטלמולוג מחונן. אני חבה לו את האהבה לנוירולוגיה הקלינית, את הסקרנות, ההקפדה והיושרה  שלי כרופאה.

 לאחר פרישתו של פרופ' גולדהמר מונה פרופ' יואב צ'פמן לניהול המחלקה הנוירולוגית. בכישוריו המיוחדים הוא מצעיד אותה קדימה במרץ כל השנים, ותומך ומעורב בפעילות המכון.

עוד בשנות ההתמחות שלי  התעניינתי בהפרעות תנועה, בעיקר בגלל היכולת לסייע לחולה בעזרת תרופות מאד פוטנטיות (כמו לבודופה) וניתוחים (כמו פלידוטומיה ו-DBS). עוד כמתמחה התלוויתי לד"ר שפיגלמן, מומחה לנוירוכירורגיה סטריאוטקטית, בניתוחי פלידוטומיה ותלמוטומיה בשיבא, ואף נסענו להשתלמות בניתוחים סטריאוטקטים בהפרעות תנועה במרכז האקדמי אמורי באטלנטה, ג'ורג'יה. 

לאחר  סיום ההתמחות קיבל אותי פרופ' ניר גלעדי כמתמחה הראשונה שלו בהפרעות תנועה בבית החולים איכילוב בתל אביב. נחשפתי למגוון רחב של מטופלים וסוגים שונים של טיפולים, למדתי ממורים מעולים כמו ד"ר גלעדי ופרופ' קורצ'ין, ולאחר שנה חזרתי לשיבא מלאת התלהבות להקים את המרפאה להפרעות תנועה. הצטרפו אליי רופאים ואנשי מקצוע נוספים, ובהם ד"ר אורן כהן , ד"ר זאב ניצן וד"ר אולגה טונקל, ובהמשך – כל הצוות הנפלא שנמצא עד היום. יחד גדלנו והתפתחנו וב-2014 הפכנו למכון.

נוירולוגיה בכלל, ותחום הפרעות התנועה בפרט, הן בעבורי לא רק מקצוע אלא מקור הנאה וסיפוק אינטלקטואלי ורגשי עצום. זו זכות לטפל באנשים שאיתרע מזלם ולקו במחלות מערכת התנועה, אני רוחשת חיבה וחשה מחויבות רבה למטופלים שלי ולבני משפחותיהם. את חלקם אני מלווה יותר משני עשורים.

מאז שנות ההתמחות שלי אני עוסקת במחקר נוירולוגי, בעיקר של מחלת פרקינסון. הקמנו במכון בסיס נתונים קליני וגנטי (דגימות DNA) שמונה כיום יותר מ-1,200 חולי פרקינסון ומשמש בסיס למחקרים קליניים, גנטיים, אפידמיולוגיים. 

הנושאים העיקריים שבהם עסקתי בשנים האחרונות היו בתחומי הקליניקה – מניפסטציות קליניות (מוטוריות ולא מוטוריות, כולל כאב, הפרעות קוגניטיביות, פסיכיאטריות ומיניות), טיפול כירורגי ותרופתי, אפידמיולוגיה, גנטיקה של מחלת פרקינסון, הקשר בין מחלת פרקינסון לסרטן, פרקמוגנטיקה, מחלת פרקינסון בקבוצות אתניות שונות בישראל, גרייה מגנטית עמוקה במחלת פרקינסון.

 עסקתי הרבה גם במחלות נוירוגנטיות נדירות, כמו Cerebrotendinous xanthomatosis, Friedriech Ataxia, תסמונת קוסטף ו- Adult-onset autosomal dominant leukodystrophy (ADLD) with autonomic symptoms,. בשנים האחרונות התחלתי לעסוק גם בנושאי ניטור פיסיולוגיEG, brain network activation-BNA, ERP)) ודימות (FMRI, MRI, PET F-DOPA, MRI-DTI). 

במהלך השנים השתלמתי בארץ ובחו"ל במרכזים רפואיים רבים באמריקה הצפונית ובאירופה. אני מארגנת ומרצה בכנסים רבים, וסוקרת מאמרים רפואיים שפורסמו בעיתונות הרפואית המקצועית.

ואחרי כל זה, לא זנחתי גם את אהבתי לשירה. לאחר ששלושת ילדיי גדלו, התחלתי ללמוד פיתוח קול, אני לומדת ושרה שירה קלאסית ואף הקמתי עם עוד 7 חברים להקת ג'אז שחגגה לאחרונה (2016) 10 שנים לקיומה.

כל הזכויות שמורות