תפריט נגישות א+ א א-

מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגור
הנהלת המרכז
הנהלת המרכז
סגן דקאן
סגן דקאן
תוכנית תלפיות
תוכנית תלפיות
המרכז הארצי לסימולציה רפואית
המרכז הארצי לסימולציה רפואית
פרויקט ח''ץ
פרויקט ח''ץ
Sheba International
Sheba International
סטאז'
סטאז'
נתונים על המרכז הרפואי שיבא - Facts & Figures
נתונים על המרכז הרפואי שיבא - Facts & Figures
סיפרייה רפואית
סיפרייה רפואית
דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור m) דלג לצור קשר (מקש קיצור 2) דלג למפת האתר (מקש קיצור 3)

כירורגיית כבד ולבלב – הפטוביליארית

מנהל: פרופ' מרדכי גוטמן

אחות אחראית: איריס לב


יצירת קשר:

טלפון לזימון תור: 03-5305000
טלפון משרד: 03-5303104
פקס: 03-5305001

דוא''ל: Galit.Azar@sheba.health.gov.il

דוא''ל: mirp.chirurgit@sheba.health.gov.il

ימי פעילות:

ימי שני, בשעות 11:30-10:00
 


מיקום:

מגדל אשפוז, קומת כניסה, אגף 2 
מפת הגעה לשיבא

מה להביא?

 בדיקות הדמיה (CT, MRI).


במה אנחנו עוסקים?

המרפאה היא חלק ממחלקת כירורגית ב, שבה מתבצעים ניתוחים הפטוביליאריים - ניתוחי כבד, לבלב, כיס מרה ודרכי מרה. 
במחלקה מטפלים במחלות שפירות וממאירות של הכבד, הלבלב, כיס המרה ודרכי המרה, תוך שימוש בטכניקות חדשניות המאפשרות כריתה מדויקת וסלקטיבית של גידולים וניתוחי "אקסטרים" (כריתות נרחבות) מצילי חיים. הטכניקות שבהם משתמשים בניתוחים: לפרוסקופיה, אולטרסאונד תוך-ניתוחי, צריבת הגידול בגלי רדיו ובגלי מיקרו.

לאחרונה נכנסו לשימוש גם שתי טכנולוגיות ניתוחיות חדשניות:
ננונייף (nano knife) – טכנולוגיה המשמשת לטיפול בגידולים שאינם ניתנים לכריתה עקב קרבתם הרבה לכלי דם בכבד ובלבלב. הטכנולוגיה משתמשת בזרם חשמלי במתח גבוה, אשר גורם לשינויים חשמליים בקרום התא וכתוצאה מכך לפגיעה בלתי הפיכה בהמשכיות ובאטימות הקרום ולמוות תאי.


רובוט דה-וינצ'י – ניתוח לפרוסקופי (ללא פתיחה של הבטן) הנעשה ללא מגע ישיר של המנתח עם המנותח. המנתח יושב מול קונסולה שדרכה הוא מפעיל במעין שלט רחוק את זרועות הרובוט שעליהן מורכבים כלי הניתוח. הרובוט המופעל בשיבא הוא המשוכלל ביותר בארץ: הוא בעל ארבע זרועות, ראייה תלת-ממדית ויכולת הגדלה של עד פי 12. 

רובוט דה-וינצ'י מבצע את הניתוח ללא מגע של המנתח עם המנותח, אבל מיומנותו של המנתח היא שתקבע את תוצאות הניתוח.

ניתוח רובוטי הוא שיטת ניתוח זעיר פולשנית, שאינה כוללת פתיחה של בטן המנותח אלא מתבצעת דרך חתכים בעור שדרכם מוחדר מכשור רפואי ומצלמות המתעדות ומציגות את הנעשה בשדה הניתוחי.
 
במה שונה הניתוח הרובוטי מלפרוסקופיה?
 בשני המקרים מדובר בשיטות ניתוח זעיר פולשניות, אך הניתוח הרובוטי שונה מניתוח לפרוסקופי בכך שהוא נעשה ללא מגע ישיר של המנתח עם המנותח. המנתח יושב מול קונסולה שדרכה הוא מפעיל במעין שלט רחוק את זרועות הרובוט שעליהן מורכבים כלי הניתוח. עם זאת, חשוב לציין שליד המנותח נמצא מנתח עוזר ואחות חדר ניתוח, כך שלפעולות הדורשות התערבות ישירה קיים מענה כל זמן הניתוח.

איך זה עובד?

 המנתח הוא שמבצע את הניתוח במו ידיו, אך הוא משתמש במתווך, הרובוט. המנתח מתיישב בתוך קונסולה, מעין תחנת עבודה, המחוברת לרובוט, ואשר ממנה הוא צופה במה שמשודר בתלת-ממד ממצלמה המוחדרת לגופו של המנותח. בקונסולה, כמובן, המנתח גם מסוגל לבצע את הפעולות הנדרשות באמצעות הזרועות של הרובוט, אשר הוא מניע בידיו והן גורמות לתזוזה, החדרה והנעה של המכשור הניתוחי המוחדר לגוף המנותח דרך חתכים זעירים וצינורות. 

למי זה מתאים?
כיום מבוצעים ניתוחים רובוטיים להסרת גידולים ראשוניים של הכבד, גרורות כבדיות ציסטות ואדנומות בכבד באינדיקציות ספציפיות אשר מותאמות על פי המקרה והחולה הפרטני. גם ניתוחים בלבלב יכולים להתבצע בעזרת הרובוט, בעיקר בניתוחים בגוף ובזנב הלבלב.


מהם היתרונות?

אחד היתרונות הבולטים של ניתוח רובוטי הוא יכולת הראייה המוגברת. הודות לטכנולוגיה אופטית מתקדמת יכול המנתח לראות באופן מיטבי את האיברים והרקמות בגוף. המצלמות המוחדרות לגוף המנותח מעבירות תמונה תלת-ממדית, מוגדלת ובאיכות גבוהה אל הקונסולה. כך, המנתח יכול לראות דברים עדינים וזעירים במידת דיוק גבוהה ביותר, הרבה מעבר למה שמתאפשר באמצעות ראייה רגילה.
יתרון נוסף נובע מהעובדה שמערכת הזרועות של הרובוט מאפשרת חופש תנועה מרשים בחלל הבטן ויכולת מפרקית גבוהה של המכשור הכירורגי. יכולת התמרון מאפשרת להגיע לזוויות קיצוניות, שקשה עד בלתי אפשרי להגיע אליהן בלפרוסקופיה. הרובוט מבטל גם את הרעד הטבעי של כפות הידיים של המנתח, שמופיע לעתים בשעת ניתוח.

מהם החסרונות?

האופן שבו מפעיל המנתח את הרובוט ישפיע על תוצאות הניתוח, הצלחתו והשלכותיו. לכן, מיומנותו של המנתח בהפעלת המערכת צריכה להיות בדרגה הגבוהה ביותר, על הרופא להכיר היטב את הרובוט ואת דרכי הפעולה שיש ליישם בעת הפעלתו. עקומת הלמידה גבוהה ביותר עד שמגיעים לשליטה מלאה במכשור הרפואי החדיש הזה. 

חפש
כל הזכויות שמורות