תפריט נגישות א+ א א-

מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגור
הנהלת המרכז
הנהלת המרכז
סגן דקאן
סגן דקאן
תוכנית תלפיות
תוכנית תלפיות
המרכז הארצי לסימולציה רפואית
המרכז הארצי לסימולציה רפואית
פרויקט ח''ץ
פרויקט ח''ץ
Sheba International
Sheba International
סטאז'
סטאז'
נתונים על המרכז הרפואי שיבא - Facts & Figures
נתונים על המרכז הרפואי שיבא - Facts & Figures
סיפרייה רפואית
סיפרייה רפואית
דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור m) דלג לצור קשר (מקש קיצור 2) דלג למפת האתר (מקש קיצור 3)

מעבדת המכון לטוקסיקולוגיה ופרמקולוגיה קלינית

מנהלת: ד"ר מיכל רוטנברג

סגנית מנהלת: ד"ר אסתר שלמך

צוות בכיר:
מאיה טפרברג
ד"ר ענת שריקי
ד"ר ז'אנה (אביטל) גולצמן
ד"ר נעמה דוד
ד"ר אשר גופר – יועץ

יצירת קשר:

טלפונים: 5302355 - 03, 5302358 - 03

פקס: 5351596 - 03


מיקום:

מגדל אשפוז, אגף המעבדות, קומת קרקע

המעבדה לטוקסיקולוגיה ופרמקולוגיה קלינית מונה 21 אנשי צוות, בהם צוות מנהלים, עובדי מעבדה ומומחים בתחום הכימיה האנליטית, הביוכימיה, הטוקסיקולוגיה והפרמקולוגיה.

חלק ניכר מבדיקות המעבדה נמצאות בהסמכת הרשות הלאומית להסמכת מעבדות. רשימת כל הבדיקות המבוצעות במעבדה ניתן למצוא בקישור "ספר בדיקות המעבדה". זוהי המעבדה היחידה במדינת ישראל המוכרת על ידי משרד הבריאות לעניין בדיקות סמים ואלכוהול בדגימות דם ושתן לצורך הפקת ראיות משפטיות. כמו-כן, המעבדה משמשת מעבדה מרכזית לבדיקות סמים בנוזלי גוף לצרכים משפטיים ולבדיקות טוקסיקולוגיות בדגימות פוסט-מורטליות עבור המכון לרפואה משפטית.

המעבדה עוסקת ב-6 תחומים עיקריים

 • בדיקות סמים לצרכים שיקומיים וטיפוליים: המעבדה לטוקסיקולוגיה היא המרכז הגדול ביותר במדינת ישראל לבדיקת סמים בנוזלי גוף. הבדיקות מבוצעות בשיטות אימונו-כימיות עבור מרכזי גמילה, בתי חולים ומרפאות.
   
 • סריקה טוקסיקולוגית: הסריקות מבוצעות בשתן על מנת לאתר חומרים (סמים, תרופות, רעלים) שעשויים להוות הסבר למצבו הרפואי של חולה במקרים של חשד להרעלה. הדגימות נסרקות בשיטות אימונו-כימות, ועל פי הצורך נבדקות בגז כרומטוגרפיה - מס ספקטרומטריה. הסריקה מבוצעת עבור מטופלי הרכז הרפואי שיבא, אך גם עבור כל בתי החולים בארץ, ועבור המכון לרפואה משפטית.
   
 • טוקסיקולוגיה משפטית: המעבדה מבצעת בדיקות סמים, אלכוהול ובדיקות סריקה טוקסיקולוגית לצרכים משפטיים, תוך שמירה על שרשרת ראיות, ואחסון הדגימות והחומר הנלווה לבדיקות לפרקי זמן של מספר שנים, בתאום עם הלקוח. הדגימות עוברות סריקה אימונו-כימית תחילה, ובדיקות משלימות בטכנולוגיות מס ספקטרומטריות (GC/MS, LC/MS) או בגז כרומטוגרפיה (GC/HS). בדיקות אלה מבוצעות עבור גופים ממלכתיים, בין היתר: המכון לרפואה משפטית, משטרת ישראל, צה"ל.
   
 • פרמקולוגיה קלינית: ניטור התרופות המקובלות בתחום נוגדי התכווצויות, דיכוי המערכת החיסונית והאנטיביוטיקה. על פי דרישה מיוחדת, המעבדה מודדת גם תרופות פחות נפוצות, כגון thiopental, warfarine, nitroprusside (תוצרי חילוף חומרים), תוצרי חילוף חומרים של imuran ועוד, המבוצעות בשיטת HPLC.
   
 •  בדיקות רפואה תעסוקתית: תחום זה כולל ניטור של חומרים רעילים אליהם נחשפים עובדים במסגרת עיסוקם. הניטור מבוצע במספר טכנולוגיות והוא כולל את קבוצות החומרים הבאות: מתכות (בשיטת ספקטרופקופיית בליעה אטומית), תוצרי חילוף חומרים של ממיסים אורגניים (בטכנולוגית HPLC וספקרטופוטומטריה) וחשיפה לחומרי הדברה (זרחנים אורגניים וקרבמטים, על ידי מדידת פעילות האנזים acetylcholinesterase בפלסמה ובכדוריות דם אדומות). הבדיקות משרתות מקומות עבודה דרך קופות החולים המבטחות את העובדים.
   
 • טוקסיקולוגיה סביבתית-תעסוקתית: אנליזה של מזהמים בדגימות אוויר שנדגמו ממקומות עבודה, לצורך מעקב אחר איכות האוויר במקומות העבודה בהם נחשפים העובדים לחומרים רעילים. הבדיקות מבוצעות בדגימות המועברות למעבדה על ידי הדוגמים האחראים על ניטור המזהמים במקומות העבודה. הבדיקות כוללות ניטור של מתכות (ספקטרוסקופית בליעה אטומית), ממיסים אורגניים (גז כרומטוגרפיה- FID), חומצות (Ion chromatography), ומזהמים אחרים (בטכנולוגית ספקטרופוטומטריה).  
 • ניתן למצוא בקישור הבא  "סקר חוזה לבדיקות אוויר".


מחקר

 המעבדה מספקת על פי דרישה גיבוי מעבדתי לפרויקטים המחקריים של המכון לטוקסיקולוגיה ופרמקולוגיה קלינית. תחומי המחקר של המכון:

 1. השפעת העקה החימצוניתעל הפרמקוקינטיקה והפרמקודינמיקה של busulphane.
 2. הגורמים השונים המשפיעים על רגישות הפרט ל - coumadine.
 3. הגורמים השונים המשפיעים על רגישות הפרט ל - clopidogrel-Plavix.
חפש
כל הזכויות שמורות