תפריט נגישות א+ א א-

מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגור
הנהלת המרכז
הנהלת המרכז
סגן דקאן
סגן דקאן
תוכנית תלפיות
תוכנית תלפיות
המרכז הארצי לסימולציה רפואית
המרכז הארצי לסימולציה רפואית
פרויקט ח''ץ
פרויקט ח''ץ
Sheba International
Sheba International
סטאז'
סטאז'
נתונים על המרכז הרפואי שיבא - Facts & Figures
נתונים על המרכז הרפואי שיבא - Facts & Figures
סיפרייה רפואית
סיפרייה רפואית
דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור m) דלג לצור קשר (מקש קיצור 2) דלג למפת האתר (מקש קיצור 3)

שירות פסיכולוגי-שיקומי להפרעות תנועה


קבלת אבחנה של הפרעת תנועה מהווה נקודת מפנה בחייו של אדם ובני משפחתו, ומאלצת אותם להתמודדות רגשית מורכבת ביותר. מחלות אלה הן ברובן פרוגרסיביות (תהליך מתקדם), ומבוטאות באופן שונה משמעותית מאדם לאדם. לצד ההשלמה עם המצב הפיזי והיכולות שאבדו, החולה צריך להתמודד גם עם חששות ופחדים מהעתיד הלא ידוע. 

יכולת התנועה היא היסוד לתפקוד עצמאי ויצרני. פגיעה בה משפיעה ומאיימת על כל תחומי החיים. עם קבלת האבחנה, או במשך ההתמודדות הממושכת עם הפרעות תנועה, עוברים על האדם תהליכים נפשיים שונים: תחושת היציבות והמסוגלות העצמית עלולה להתערער, ובעקבותיה עלולים להופיע דיכאון, חרדה, הסתרה, הכחשה והסתגרות. 
בשירות הפסיכולוגי-שיקומי של המכון להפרעות תנועה עובדים עם החולים ועם בני משפחתם על הסתגלות למצב החדש. בטיפול מסייעים לחולה להתאבל על היכולות שאבדו לו ולבנות דימוי עצמי שלם ומותאם, מתוך שאיפה לאפשר לו להמשיך לחיות חיים פוריים ומלאי משמעות. 


אפשרויות הטיפול

טיפול פסיכולוגי-שיקומי פרטני – התערבות ממוקדת בתסמינים כמו דיכאון וחרדה, וכן ההתמודדות עם האבחנה ועיבוד האבל על האובדנים שהאדם חווה כחלק ממצבו הרפואי. 
טיפול פסיכולוגי-שיקומי לבן משפחה – בני משפחה משמשים לרוב כמטפלים העיקריים. פעמים רבות הם חווים עומס טיפולי רב, אשר עלול להתגבר  ככל שמצב החולה מידרדר מבחינה פיזית וקוגניטיבית. המטפלים עצמם נמצאים בסיכון לדיכאון ולאיכות חיים ירודה. רווחתם חשובה בעבורם ובעבור שיפור איכות חייו של החולה ושימור מערכת התמיכה שלו. 
טיפול נוירופסיכולוגי-שיקומי פרטני – סיוע בהתמודדות עם הליקויים הקוגניטיביים המופיעים לעיתים כחלק מהסימפטומים של הפרעת התנועה. בטיפול לומד המטופל שיטות לשיפור תפקודי החשיבה, תוך התאמתן לתפקודו היומיומי. 
אבחון נוירופסיכולוגי – תהליך הערכה מקיף שמטרתו לבחון את מצבו הקוגניטיבי והרגשי של המטופל, ובכך לעזור בגיבוש אבחנה ותוכנית טיפולית. במכון נערכים גם אבחונים נוירופסיכולוגיים כחלק מההיערכות לפני התערבויות מתקדמות, כמו ניתוחים להשתלת קוצב מוחי. 


הצוות המקצועי

הפסיכולוגים במכון הם בוגרי מגמות לנוירופסיכולוגיה ופסיכולוגיה שיקומית. הם מתמחים בעבודה עם אוכלוסיית מטופלים המתמודדים עם מחלות ומצבים נוירולוגיים שונים:
ליליה מנצר – פסיכולוגית אחראית. מומחית לפסיכולוגית שיקומית. 
מורן אלדד – מתמחה בפסיכולוגיה שיקומית.
ד"ר ריבי פריי – מתמחה בפסיכולוגיה שיקומית.


איך פונים?

•פונים ישירות לחדר הפסיכולוגים במכון בשעות הפעילות (טלפון: 03-5303644).
•מבקשים הפניה מהרופא המטפל במכון.
•משאירים בקשה אצל מזכירת המכון ( טלפון: 03-5305864).
 

כל הזכויות שמורות