תפריט נגישות א+ א א-

מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגור
הנהלת המרכז
הנהלת המרכז
סגן דקאן
סגן דקאן
תוכנית תלפיות
תוכנית תלפיות
המרכז הארצי לסימולציה רפואית
המרכז הארצי לסימולציה רפואית
פרויקט ח''ץ
פרויקט ח''ץ
Sheba International
Sheba International
סטאז'
סטאז'
נתונים על המרכז הרפואי שיבא - Facts & Figures
נתונים על המרכז הרפואי שיבא - Facts & Figures
סיפרייה רפואית
סיפרייה רפואית
דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור m) דלג לצור קשר (מקש קיצור 2) דלג למפת האתר (מקש קיצור 3)

המעבדה לפתולוגיה מולקולרית

בשנים האחרונות קיימת התקדמות גדולה בתחום הפתולוגיה המולקולרית אשר מובילה לשיפור ודיוק באבחון מחלות. יחודה של מעבדה זו היא בביצוע בדיקות מולקולריות תוך שימוש בחומר גנטי (DNA ו-RNA) המופק מרקמות מקובעות בבלוקים פארפין .

למעבדה מגיעות דגימות מתוך הפעילות השוטפת של בית החולים וכמו כן התייעצויות רבות ממרכזים רפואיים אחרים בארץ ובעולם. בנוסף המעבדה המולקולרית של המכון אחראית להפקת DNA מחומר שהגיע למכון לפתולוגיה לצורך בדיקות נוספות החשובות לטיפול בחולה וליעוץ גנטי לו ולמשפחתו.

במעבדה מבוצעים מחקרים רבים המבוססים על ארכיון  הרקמות ממוחשב הקיים במכון.  ארכיון יחודי זה מאפשר ביצוע מחקרים בדגימות מחלות שונות ,בשלבים שונים  וגם השוואת ביטוי גנטי ברקמות לפני ואחרי טיפול. 

אחד המחקרים הגדולים במעבדה עוסק בלימוד תהליכים דלקתיים וגידולים על פי הפקה וניתוח של שרשראות כבדות של לימפוציטים מסוג B ברקמה. לצורך מחקר זה קבל המכון מספר מענקי מחקר חשובים.

 
המכון מוביל מחקרים עצמאיים. אחד מההישגים הגדולים הוא בבניית התפישה של שימוש

 ב- microRNA  בזיהוי רקמות שונות ופיתוח היישום של הידע במקרים של גרורות ממקור לא ידוע. 

המעבדה עובדת בשיתוף פעולה עם מעבדות רפואיות ומחקריות בבית החולים ומחוצה לו.

המעבדה עובדת בשיתוף עם השרות לאבחון מולקולרי 

 
שירותי המעבדה

· הפקות חומצות גרעין מתוך רקמות המקובעות בבלוקים של פרפין לצרכים שונים.

· בדיקות לקלונליות של אוכלוסיות לימפוציטים ע"י PCR ו- .genescanner בבדיקה זו מופק DNA מרקמות החשודות כנגועות בלימפומה, ומתבצעת ראקצית PCR המאפשרת את הערכת הקלונליות של אוכלוסיית הלימפוצטים שבה. תמונת הקלונליות שמתקבלת עשויה לעזור רבות באיבחון המחלה וצפי התקדמותה.הבדיקות המבוצעות הן IgH , IgK, TCR-gamma, TCR-beta. 

· ביצוע אנליזות PCR  ו- real time PCR בשימוש חומצות גרעין מתוך רקמות המקובעות בבלוקים של פרפין.

 
המטרה של המעבדה לשפר את יכולת האיבחון של התהליך הגידולי כך שיאפשר את התאמת הטיפול המתאים ביותר לחולה.

דוגמא לכך היא התשובה שניתנת לגידולי שד הכוולת ביטוי של קולטנים להורמונים ומצב HER2, כאשר יש צורך מבוצעת גם בדיקת FISH. לפי כל מידדים אלו יקבע הטיפול המתאים ביותר לחולה. באופן כזה התשובה הפתולוגית כוללת את המאפיינים ההיסטולוגיים, התבטאות החלבונים וכאשר צריך גם בדיקות מולקולריות. כל הנתונים האלה נכללים בדו"ח הפתולוגי השלם.

דוח פתולוגי שלם

תחום הפתולוגיה המולקולרית הינו תחום מולטידיסיפלינרי משלב את שיטות הביולוגיה המולקולרית בפתולוגיה.

במעבדת הפתולוגיה המולקולרית אשר במכון מתבצעות הפקות של חומצות גרעין (DNA ו-RNA) מתוך רקמות משומרות ומקובעות בפרפין תוך שימוש במגוון פרוטוקולים בהתאם לצורך. חומצות הגרעין משמשות לבדיקות מולקולריות אשר תוצאותיהן נדרשות לצורך האבחנות הרוטיניות שמתבצעות במכון, בדיקות מולקולריות שמתבצעות במעבדות אחרות (אונקוגנטיקה,שירות אבחון מולקולרי, להכניס קישורים לאתרים) ואף במחקרים רבים.

איבחון פרופיל קלונלי בלימפומות.

אחת הבדיקות המולקולריות אשר מתבצעת במעבדה המולקולרית שבמכון הינה איבחון של פרופיל קלונלי של אוכלוסיות לימפוציטים (מסוג B או T) ע"י PCR תוך שימוש בפרוטוקול הבינלאומי שפותח ע"י הקונסורציום Biomed-2 ובקיט מסחרי של חברת Identiclone אשר יש לו אישור FDA. הבדיקה מאפשר את זיהוי אופי אוכלוסיית הלימפוציטים וקביעת פרופיל מונוקלונלי או פוליקלונלי.

איבחון פרופיל קלונלי בלימפומות

איבחון פרופיל קלונלי בלימפומות.

 

Lynch syndrome; Hereditary non-polyposis colorectal cancer) -HNPCC

סרטן המעי הגס (קרצינומה של המעי) עלול להיות בקורלציה עם שינויים גנטיים תורשתיים.

במעבדה האונקוגנטית מתבצעת בדיקה אשר עשויה לגלות פרופיל גנטי זה תוך שימוש ב-DNA המופק במכון לפתולוגיה מרקמות מקובעות של מעי בהן מופיע גידול זה.

מוטציות בגנים KRAS, BRAF ו-EGFR

בדיקות לגילוי מוטציות בגנים KRAS, BRAF ו-EGFR מתבצעות ע"י שירות אבחון מולקולרי תוך שימוש ב-DNA המופק במכון לפתולוגיה מרקמות בהם מאותרים גידולים.

כל הזכויות שמורות