תפריט נגישות א+ א א-

מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגור
הנהלת המרכז
הנהלת המרכז
סגן דקאן
סגן דקאן
תוכנית תלפיות
תוכנית תלפיות
המרכז הארצי לסימולציה רפואית
המרכז הארצי לסימולציה רפואית
פרויקט ח''ץ
פרויקט ח''ץ
Sheba International
Sheba International
סטאז'
סטאז'
נתונים על המרכז הרפואי שיבא - Facts & Figures
נתונים על המרכז הרפואי שיבא - Facts & Figures
סיפרייה רפואית
סיפרייה רפואית
דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור m) דלג לצור קשר (מקש קיצור 2) דלג למפת האתר (מקש קיצור 3)

מרפאים את הפצעים: פרויקט ייחודי במרכז הרפואי שיבא מעניק טיפול אישי לניצולי שואה

09-04-2018

מרפאים את הפצעים: פרויקט ייחודי במרכז הרפואי שיבא מעניק טיפול אישי לניצולי שואה

המרכז הרפואי שיבא הינו המרכז הרפואי הראשון והיחיד בארץ אשר מעניק לניצולי שואה מאושפזים סיוע נוסף שכולל עזרה סיעודית, אוזן קשבת וליווי לבדיקות. רכזת הפרויקט: "ניצולי השואה משוועים לתשומת הלב מאתנו. הצוות שלנו מתגייס כולו עבורם ואנחנו נותנות טיפול קשוב ועוטף"

יוכי רוזין עם המטופלת פאני רבינוביץ',המאושפזת בימים אלה בשיבא

 

זוועות הנאצים משאירות את חותמן על ניצולי השואה בכל יום מימי חייהם. ההשלכות של המאורעות שעברו באים לידי ביטוי במגוון בעיות האופייניות לניצולי שואה אשר סובלים מבעיות רפואיות, רגשיות ורבים מהם חיים בבדידות ובמחסור של מעגלי תמיכה קרובים.

גם לאלו מהם שיש בני משפחה תומכים, לא תמיד הם זמינים לכל צורכיהם המיוחדים של ניצולי השואה. אילו מהם שרוצים לדבר על שעברו ולעבד את הזיכרונות, לא מוצאים את הדרך לעשות זאת או את מי שירצה לשמוע. רבים מהם סובלים ממחלות ובעיות רפואיות ונזקקים לטיפול רפואי ולעתים לאשפוז. בקרב אוכלוסיית ניצולי השואה, אשר חוותה טראומה, האשפוז מהדהד ומעורר אסוציאציות שליליות כדוגמת שפה רפואית לא מוכרת, הפיג'מה כלבוש אחיד, סדר יום מוכתב וחוסר ודאות באשר לקצב התהליך.

הצוות המטפל יודע לספר כי מדובר בקבוצת מאושפזים ייחודית בעלת מאפיינים משלה ויש צורך להעניק לה טיפול אישי התואם צרכים אלה. 

במרכז הרפואי שיבא חנכו לפני פחות משנה פרויקט ייחודי וראשון מסוגו מבין בתי החולים בישראל אשר מעניק סיוע נוסף לניצולי השואה ומותאם לצורכיו של כל ניצול תוך שמירה על כבוד הדדי ורגישות מרבית למצבו הגופני והנפשי של המטופל. במסגרת הפרויקט, מרכזת הפרויקט בשילוב אחיות אחראיות במחלקות מאתרות ניצולי שואה המאושפזים בתשע מחלקות שונות (ביניהן המחלקות הפנימיות, האורתופדיות, הכירורגיות ועוד), לצורך מתן  סיוע של כוחות עזר שעברו הכשרה ייעודית הכוללת הדרכה בתחום מיומנויות טיפול.

הטיפול כולל סיוע סיעודי ברחצה, בהאכלה ובליווי לבדיקות אך גם אוזן קשבת, עידוד  ויחס ייחודי מותאם מענה לצרכים הרגשיים והחברתיים של הניצולים. כך לדוגמה, במקרה של מאושפזים עריריים או ללא מלווה אישי, חברות הצוות עוטפות אותם ובמקרה הצורך מפנות את המקרה לסיוע עובדים סוציאליים או פסיכולוגים.

רכזת הפרויקט, יוכי רוזין: "ייחודו של הפרויקט הוא בכך שהוא מעניק טיפול משולב ואישי לכל מאושפז. לצד רחצה, האכלה, סיוע בהעלאה והורדה מן המיטה, המאושפזים זוכים לליווי לבדיקות, טיולים בחוץ, שיחות.

אני וחברות הצוות, מרינה ארונוב ואסיה קייקוב, מטפלות מדי יום בכ-12 מאושפזים ניצולי שואה והם זוכים לתשומת לב, סבלנות וטיפול משולב שעוטף אותם. זה פינוק של ממש במושגי אשפוז בבית חולים והם מחכים לנו מדי בוקר". 

רוזין לוקחת חלק בפרויקט גם בעקבות סיפורה המשפחתי האישי. אביה, שהצליח לשרוד מחנה עבודה בסיביר ולעלות לישראל, האמין למעלה מ-20 שנים שכל משפחתו נספתה בשואה. רק 20 שנים אחרי שעלה לישראל, הוא פגש במקרה את בני משפחתו ששרדו את המלחמה בהרכב מלא. "ניצולי השואה זקוקים ומשוועים לתשומת הלב מאתנו, בייחוד כשהם מאושפזים וסובלים ממכאובים פיזיים נוסף על הנפשיים.

הצוות שלנו מתגייס כולו עבורם, אנחנו נותנות את הטיפול באופן רגוע, בלי למהר, קשובות אליהם. לפעמים אני חולקת את הסיפור האישי שלי והם נפתחים ומספרים דברים שלא סיפרו אפילו לבני משפחותיהם" מוסיפה רוזין.

מאז יצא לדרך, טופלו באמצעות הפרויקט הזה למעלה מ-900 ניצולי שואה והתגובות עד כה מאוד חיוביות הן מצד המאושפזים ומשפחותיהם והן מצד הצוות המטפל שחש שליחות אמתית לסייע לניצולים. הפרויקט הייחודי נתרם מכספי תרומות. לאור הצלחתו ובתלות בתרומות נוספות להצלחת הפרויקט, במרכז הרפואי שיבא מתכוונים להרחיבו בעתיד למחלקות נוספות. 

לצפייה בפרוייקט הייחודי של שיבא 

לתרומות עבור הפרוייקט 

כל הזכויות שמורות