תפריט נגישות א+ א א-

מידע הצהרת נגישות
תצוגת צבעי האתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה סגור
הנהלת המרכז
הנהלת המרכז
סגן דקאן
סגן דקאן
תוכנית תלפיות
תוכנית תלפיות
המרכז הארצי לסימולציה רפואית
המרכז הארצי לסימולציה רפואית
פרויקט ח''ץ
פרויקט ח''ץ
Sheba International
Sheba International
סטאז'
סטאז'
נתונים על המרכז הרפואי שיבא - Facts & Figures
נתונים על המרכז הרפואי שיבא - Facts & Figures
סיפרייה רפואית
סיפרייה רפואית
דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור m) דלג לצור קשר (מקש קיצור 2) דלג למפת האתר (מקש קיצור 3)

ניתוח נדיר להשתלת מניסקוס בברך של גבר בן 40

16-10-2018

במרכז הרפואי שיבא נעשה לאחרונה בהצלחה ניתוח נדיר של השתלת מניסקוס שנתרם מאדם מת בברך של גבר צעיר בן 40.

למניסקוסים (רפידה סהרונית בברך) יש תפקיד חשוב ומכריע בשמירה על סחוסי הברך, מניעה של שחיקת הברך ותפקוד תקין של מפרק הברך. המניסקוס מתפקד כבולם זעזועים של הברך, ולמעשה מאפשר לעומס הרב העובר בפעילויות של הליכה, ריצה או קפיצה להתפזר על שטח רחב ולבלום חלק מהעומס ובכך הוא מסייע בשמירה על תקינות ויציבות הברך. אם המניסקוס חסר באופן חלקי או מלא, העומס הרב מביא לשחיקה מוקדמת של הסחוסים וכתוצאה מכך  לכאבים,  לנפיחות, להפרעה תפקודית ולצליעה.

פגיעה במניסקוס היא פגיעה שכיחה בקרב ספורטאים וגם בקרב אוכלוסייה מבוגרת כחלק מתהליך ניווני כללי בברך. בחלק גדול מהמקרים שבהם נפגע המניסקוס, מוציאים את החלק הקרוע ואותו אדם ממשיך לתפקד היטב גם בלעדיו. אולם, כאשר אדם צעיר סובל משמעותית בשל נזק מניסקיאלי, יש למצוא פתרון כדי שיוכל להמשיך בחייו ללא כאבים, עם שיפור תפקודי לאורך זמן ובלי לבצע ניתוח של החלפת ברך השמור לגיל מבוגר.

נזק מניסקיאלי משמעותי ניתן לעיתים לתפור ולתקן, אך במקרים שאין זה אפשרי יש פתרון מצוין  - השתלת מניסקוס שלם מתורם בניתוח משחזר. בעולם עושים שימוש נרחב בפתרון של ניתוח משחזר – לקיחת מניסקוס מאדם מת והשתלתו בחולה, אולם בישראל זהו ניתוח נדיר. הסיבה לכך היא, בין היתר, ההיערכות שנדרשת מצד הרופאים המבצעים, יש  למצוא שתל במידה המתאימה לחולה ולהזמינו מחו"ל.
 

ניתוח השתלת מניסקוס
ניתוח השתלת מניסקוס. משמאל לימין: ד"ר עוז אליה, ד"ר גדעון בורשטין, ד"ר רן טיין וד"ר תומר אמסלם


בניתוח שביצעו באחרונה בשיבא  ד"ר גדעון בורשטין, מנהל החלפות מפרקים, וד"ר רן טיין, אחראי תחום רפואת ספורט במערך האורתופדי. הושתל מניסקוס עם עצם בקצוות שמדמה בצורה הקרובה ביותר את המניסקוס המקורי ויכול להחזיר בצורה הטובה ביותר את הביומכניקה של הברך לקדמותה.

ד"ר בורשטיין מבהיר, כי תקופת ההחלמה מהניתוח אינה קצרה ואורכת כחמישה חודשים, אבל שיטה זו הוכחה בעולם כמשפרת תפקוד ומפחיתה כאב. 

כל הזכויות שמורות